Koukej!!

Moje maturita - květen 2018

Ahoj!! Po dlouhé době jsem zpátky s novým článkem! Bude se týkat mé maturity. Jeden z důvodů proč teď několik týdnů nic nevyšlo a moje aktivita byla na bodě mrazu. Chtěla jsem se však především zaměřit na učení a mít to za sebou, abych si pak mohla v klidu užívat moje asi poslední prázdniny. Doufám, že to chápete a můj nový článek se vám bude líbit!


Celé čtyři roky jsem chodila na obchodní akademii a taky studovala stejnojmenný obor. Už v prváku nás učitelé strašili maturitou. Nikdo z nás to nebral vážně a všichni jsme si říkali kolik máme ještě času. Pravda je však taková, že tři a půl roku uteče jako voda. Uvědomíte si to až jak stojíte před maturitní komisí a máte si vybrat otázku. Pokud už v prváku máte učitele, který vás není schopný na maturitu připravit, tak ve čtvrťáku se to dohání fakt špatně. I když si to spousta lidí neuvědomuje, tak to, že se naučíte na testy, které během těch čtyř let máte je to nejmenší, co můžete právě pro maturitu udělat. Nejen, že při opakování si budete říkat, že už jste se to jednou učili, ale nezabere vám mnoho času naučit se to znovu. Jasně, chápu, že ne všechno si zapamatujeme, ale ty podstatné věci tam vždycky jsou. Proto moje rada č. 1 zní: Učte se už od prváku.

Pár informací, abyste měli menší přehled, o čem vůbec píšu. :-)

Moje maturitní předměty byly český jazyk, matematika, účetnictví, písemná elektronická komunikace (PEK), ekonomika a informatika.

Praktickou zkoušku jsem měla z informatiky, PEKu a účetnictví na PC.
Didaktické testy jsem dělala z matematiky a češtiny.
Slohovou práci pouze z češtiny.
Ústní maturita z ekonomiky, účetnictví a českého jazyka.

Začátek všeho byl v polovině dubna, kdy jsme dělali praktickou maturitní zkoušku a téměř hned na to jsme psali slohovou práci z češtiny. Na začátku května byly didaktické testy a předposlední týden v květnu jsme měli ústní zkoušku.

Školní rok nám končil posledním dnem v dubnu, což bylo 30.4. a potom jsme měli spoustu času na učení. Přišlo mi to jako hodně dlouhá doba, kterou jsem nevyužila úplně hodně k tomu, abych se učila. Původně jsem si říkala, že se budu učit každý den. Nakonec jsem skončila třeba jen u pěti otázek denně, ale stejně jsem nic jiného nedělala, protože jsem si říkala, jak moc se musím učit.

Abych řekla pravdu z předmětů, na které jsem se učila nejmíň, mám nejlepší známku. Na praktickou maturitu, kterou jsem zvládla nejlíp jsem se učila úplně nejmíň a, i když to nerada přiznávám, tak jsem se na ní opravdu vykašlala. Nejspíš to bylo tím, že jsem si v tomhle dost věřila a dávala pozor v hodinách, ze kterých jsem toho hodně uměla. Málokdo totiž bere vážně učitele, když jste v počítačové učebně, kde můžete dělat spoustu dalších věcí než se jen věnovat probírané látce. Myslím, že tohle se mi celkem vyplatilo. Z toho plyne rada č. 2: Neberte na lehkou váhu předměty, které jsou na PC. I z těch totiž můžete u maturity ,,vyletět".

Didaktický test z matematiky i přesto, že jsem se na něho fakt učila mi dopadl úplně nejhůř. Jsem si vědoma toho, že jsem se mohla učit lépe a kdybych nestresovala a psala dobré výsledky, které jsem vypočítala, ale nakonec jsem tam napsala něco jiného, mohl ten test dopadnou o moc lépe. Ono zase na druhou stranu, když jste od ledna každý týden na hodině semináře z matematiky bez přestávky psali didaktické testy, tak aspoň mě, tohle demotivovalo k tomu, abych si nějaký test udělala ještě doma.

Slohovou práci a didaktický test z češtiny... Popravdě jsem čekala, že bych to mohla napsat o dost lépe. Absolutně nechápu, že nejmíň bodů na slohovce mám z gramatiky a tvorby vět?? Je to možné?? A z tématu o kterém jsem si myslela, že mám nejhůř splněné mám nejvíc bodů?? Je možné, že pražská čeština je někde jinde než ta naše tady?? :-D Ne to asi ne no... :-D Didakťák... jsem zklamaná ... 2 body mi chyběly na dvojku, ale co už... český jazyk nikdy nebyl předmět, který by mě bavil.

Dostáváme se k ústní maturitě. Popravdě jednička z účetnictví, které jsem si jednou přečetla mě hodně překvapila. :-) Ekonomiku tu se dozvím až při předávání vysvědčení. Byla jsem v takovém rozpoložení, že mám všechno splněné, že jsem ani nepostřehla známku. Z češtiny jsme se dozvěděli jen body, které se budou ještě průměrovat s didaktickým testem a slohovou práci. Tady, ale můžu aspoň říct, že jsem přečetla všech 20 knih, abych tam nešla z pocitem, že jsem něco zanedbala a věnovala jsem přípravě na ústní zkoušku z češtiny úplně nejvíc času a to celou sobotu.

Dostávám se nakonec celého článku a tiše doufám, že jsem se do toho moc nezamotala a všechno pochopíte, tak jak bych chtěla.

Jsem strašně moc ráda, že už to mám všechno úspěšně za sebou. Nemám sice vyznamenání, ale to není tak moc důležité jako to, že jsem tu maturitu vůbec udělala. Musím říct, že učitelé u ústní maturity nás hodně podpořili a opravdu, když jste se na to aspoň koukli z vás vytáhli věci, tak aby vám mohli dát aspoň tu čtyřku. Osobně mě nejvíc podpořil učitel, u kterého jsem to čekala úplně nejmíň. Opravdu učitelé, i když si to nemyslíte vám při maturitě hodně pomůžou.

Na závěr a jako radu č. 3 bych vám, co jste ještě nematurovali a teprve vás to čeká, řekla, ať se učíte, co nejvíce během těch školních dnů, protože i když si myslíte, že se toho hodně naučíte o "svaťáků", tak to není, tak úplně pravda. Kdybych se já měla učit všech těch 66 otázek bez toho aniž bych něco věděla, absolutně bych to nestihla... Jak říkají učitelé... je to čas jen pro opakování. ;-)

Doufám, že se vám článek líbil a klidně mi můžete napsat něco o vaši maturitě do komentářů.

Mějte pěkný den!!


Komentáře

 1. Amen. Se vším souhlasím! Gratuluji k maturitě :)
  O té mé se můžeš dočíst zde: http://upandy.hys.cz/2017/07/mam-maturitu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-) a díky za tip. Ráda si přečtu tvůj článek :-)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky